mChat Otizm Erken Tanı Testi

Uygulamakta olduğumuz test lisanslı ürün olduğu için izin almadan kopyalanması,kullanılması yasaktır.

Odanın diğer ucundaki bir şeyi parmağınızla gösterdiğinizde, çocuğunuz ona bakar mı? (ÖRNEĞİN, eğer bir oyuncak ya da hayvanı parmağınızla gösterirseniz, çocuğunuz o oyuncağa ya da hayvana bakar mı?)
Çocuğunuzun sağır olup olmadığını düşündüğünüz hiç oldu mu?
Çocuğunuz sembolik ya da hayali oyunlar oynar mı? (Örneğin, boş bir bardaktan su içiyormuş gibi yapmak, telefonda konuşuyormuş gibi yapmak veya oyuncak bir bebeği ya da hayvanı besliyormuş gibi yapmak)
Çocuğunuz bir şeylerin üzerine tırmanmayı sever mi? (ÖRNEĞİN, mobilyalara, oyun eşyalarına veya merdivenlere tırmanmayı sever mi?)
Çocuğunuz gözlerinin yakınında sıra dışı parmak hareketleri yapar mı? (ÖRNEĞİN, çocuğunuz parmaklarını gözünün yakınlarında oynatır mı?)
Çocuğunuz, bir şey istemek ya da yardım almak için parmağıyla işaret eder mi? (ÖRNEĞİN, ulaşamadığı bir yiyeceği ya da oyuncağı işaret ederek gösterir mi?)
Çocuğunuz ilginç bir şeyi size göstermek için parmağıyla işaret eder mi? (ÖRNEĞİN, gökyüzündeki bir uçağı ya da yoldaki büyük bir kamyonu işaret eder mi?)
Çocuğunuz başka çocuklarla ilgilenir mi? (ÖRNEĞİN, çocuğunuz diğer çocukları seyreder mi? Onlara gülümser veya onlara gider mi?)
Çocuğunuz bir şeyleri sizin görmeniz için size getirip ya da uzatıp - yardım almak için değil sadece paylaşmak için- size gösterir mi? (ÖRNEĞİN, size bir çiçeği, oyuncak bir hayvanı ya da oyuncak kamyonu gösterir mi?)
Çocuğunuza ona sadece adıyla seslendiğinizde tepki verir mi? (ÖRNEĞİN, adıyla çağırdığınızda bakar mı, konuşur ya da anlamsızca da olsa mırıldanır mı, ya da yapmakta olduğu şeyi yapmayı durdurur mu?)
Çocuğunuz siz ona gülümsediğinizde karşılık olarak size gülümser mi?
Çocuğunuz gündelik seslerden rahatsız olur mu? (ÖRNEĞİN, elektrikli süpürgenin sesine ya da yüksek sesli müziğe bağırarak ya da ağlayarak tepki gösterir mi?)
Çocuğunuz yürüyor mu?
Çocuğunuz onunla konuşurken, onunla oynarken ya da onu giydirirken gözlerinize bakar mı?
Çocuğunuz sizin yaptığınız şeyi kopyalar mı? (ÖRNEĞİN, güle güle demek için el sallar, el çırpar ya da siz komik sesler çıkardığınızda o da çıkarır mı?)
Çocuğunuz siz bir şeye bakmak için başınızı çevirdiğinizde neye baktığınızı görmek için etrafına bakar mı?
Çocuğunuz sizin onu izlemenizi sağlamaya çalışır mı? (ÖRNEĞİN, çocuğunuz sizden övgü almak için size bakar mı ya da ‘bak’ veya ‘beni izle’ der mi?)
Çocuğunuz, ona bir şey yapmasını söylediğinizde bunu anlar mı? (ÖRNEĞİN, siz işaret ederek göstermeden, çocuğunuz "kitabı sandalyeye koy” veya "bana battaniyeyi getir” yönergelerini anlar mı?)
Çocuğunuz, yeni bir şey olduğu zaman bununla ilgili ne hissettiğinizi görmek için yüzünüze bakar mı? (ÖRNEĞİN, eğer garip ya da komik bir ses duyarsa ya da yeni bir oyuncak görürse sizin yüzünüze bakar mı?)
Çocuğunuz hareketli etkinliklerden hoşlanır mı? (ÖRNEĞİN, çocuğunuz kucakta sallanmaktan ya da dizinizde hoplatılmaktan hoşlanır mı?)