Geri

Sosyal Güvenlik ve Resmi Süreçler

Öncelikle Tıbbi tanılama raporu çıkarılmalıdır. Tam teşekküllü hastanelere ÇÖZGER (Çocuklar için Özel Gereksinim raporu) başvurusu yapılmalıdır. Bu rapor çıkarıldıktan sonra Rehberlik Araştırma Merkezinden (RAM) Destek Eğitim raporu çıkarılmalıdır. Daha sonra eğitime başlanmaktadır. Kurumumuza başvuru yaptığınız takdirde tüm bu rapor çıkarma sürecinde sizinle birlikte tüm işlemleri takip etmekteyiz.

Engelli Bireyin sosyal güvencesinin olmadığı durumlarda bireyin kendisine bağlanmaktadır. Belediyelerin 2022 servisine başvuruda bulunulması gerekmektedir.

Bireyin bakımını gerçekleştiren kişiye bağlanmaktadır. Aile geliri hesaplanmalı ve en az İleri düzeyde ÖGV yazan Çözger raporu ile birlikte Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlğüne başvuruda bulunulması gerekmektedir.

Hayır. Gerekli rapor işlemleri yapıldıktan sonra eğitim ücretleri Milli Eğitim Bakanlığı tarafından karşılanmaktadır. Öğrenci Servisi kurumumuzun kendi hizmetidir.

1- Evde Bakım Ücreti
2- Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) istisnalı araç alımı
3- 12 yıllık zorunlu Eğitim Hakkı
4- Özel eğitim kurumlarında eğitim gören öğrencilerin özel eğitim ücreti devlet tarafından karşılanır.
5- Şehir içi ulaşım
6- Elektrik , Su , Doğalgaz faturasında uygulanan indirim
7- Cep telefonu ve internet faturalarında indirim
8- Vergi indirimi

Çözger rapor başvurusu yapılırken raporun kullanım amacı belirtilmeli ve Çözger Raporunda 'Özel Koşul Gereksinimi vardır. (ÖKGV)' ibaresi yazmalıdır.

Eğitim ve Sosyal İmkanlar

Uzmanlarımız tarafından Emineller Gelişim Değerlendirme yazılımı ile belirli periyotlarda değerlendirmeler alınarak gelişim ve başarı düzeyleri değerlendirilmektedir. Çocuk Psikiyatristleri ve Rehberlik Araştırma Merkezlerince yapılan değerlendirmeler ile de takip edilmektedir.

Talim Terbiye Kurulu tarafından 2021 yılında yayınlanan Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi Eğitim Programları ve müfredatı uygulanmaktadır. Bunun yanı sıra Emineller Gelişim Değerlendirme yazılımı ile ihtayaç belirlemesi yapılarak oluşturulan bireye özel eğitim programı uygulanmaktadır. Duyu bütünleme terapisi, Uygulamalı davranış analizi, Floortime, Ergoterapi, Hareket eğitimleri de uygulanmaktadır.

Servis araçlarımızda çocuklarımızın güvenliğinden sorumlu servis görevlileri bulunmakta, ayrıca araçlar kamera ve cps sistemleri ile takip edilmektedir. Kurumumuzun her noktasında güvenlik kameraları bulunmaktadır, Ailelerimiz eğitim esnasında kapalı devre kamera sistemi ile çocuklarını izleyebilmektedir. Eğitim esnasında öğrencilerimizin güvenliğinden eğitimcelerimiz, ders aralarında ise görevli personellerimiz sorumludur.

Ailelerimizin kuruma telefon ile ulaşmaları yeterlidir. Diğer tüm işlemler kurumumuz tarafından takip edilmekte ve rapor işlemleri tamamlandıktan sonra eğitim planlaması yapılmaktadır.

Özel gereksinimli çocukların eğitimlerinde en önemli şey sağlıklı ve güçlü ebeveynlerdir. Öncelikle Psikologlarımz ailelerimizle görüşmeler yapmakta ve ailenin eğitime aktif katılımlarını sağlamaktadır. Aile eğitimleri düzenlenmektedir.

Kurumumuza ait çok amaçlı kullanılan geniş bir bahçemiz mevcuttur. Bu bahçemizde hayvanat bahçesi ve ekolojik hobi bahçemiz vardır. Burada Atlı terapi, çocuklarımızla birlikte bahçe işleri yapılmaktadır. Açık alanda spor tesislerimiz yer almaktadır. Kurum içerisinde Yüzme havuzu, kapalı spor salonu, sinema ve etkinlik salonları mevcuttur. Bu imkanlarda tüm özel gün kutlamalarını kurumumuzda gerçekleştirmekteyiz. Ayrıca her yıl düzenlenen Geleneksel Yaz Şenliği etkinliklerimiz ile öğrencilerimizin sosyalleşmesi, alilelerimizin de kaliteli zaman geçirmesi hedeflenmektedir.

Öğrencimiz derse gelmediğinde kayıtlara gelmedi olarak işlenir. Gelmediğiniz dersleriniz daha sonraki günlerde telafi edilmektedir. Böylece hak kaybı yaşanmamaktadır.

Farklı Bir Sorunuz varsa Mesaj Gönderebilirsiniz?

Yukarıdaki yanıtlar size faydalı olmadıysa

Görüş, Öneri veya Sorularınız için

    Whatsapp Destek Hattı