Geri
HomePREP Eğitimi

PREP Eğitimi

PREP NEDİR?
PREP okuma, kodlama ( harfleme) ve anlamada problem yaşayan ilkokul çağı çocukları için geliştirilmiş bir programdır. PREP, PASSA Zeka Teorisine dayanmaktadır.

PREP NE YAPAR ?
Okumayı öğrenmede güçlük yaşayan bireylerin, altta yatan nedenlerini geliştirmek hedeflenmektedir. PASS teorisine göre bilişsel işlevlerimizi ve okumamızı sağlayan mekanizmalar mevcuttur. Bu mekanizmalarda, diğer bir adıyla işlemlerde sorun yaşandığında okumada da sorun yaşanabilmektedir. Bu nedenle PREP, okumayı düzeltmeyi değil, okumada soruna yol açan, altta yatan mekanik/işlemsel sorunu keşfederek onu iyileştirmeyi hedeflemektedir. İşlemsel düzeyde yapılan iyileştirme, okumada da doğrudan iyileştirme sağlamaktadır.

PASS MODELİ ÜÇ ANA BİLEŞENDEN OLUŞUR GİRDİ, İŞLEM VE ÇIKTI
GİRDİ : Beynimizin çevreden aldığı bilgidir.
İŞLEM : İçeriği

    1. PLANLAMA : Nasıl tepki vereceğine karar verme
    2. DİKKAT –UYARILMA : Eldeki göreve konsantre olma
    3. EŞ ZAMANLI KODLAMA : Parçalar arasındaki ilişkiyi görme
    4. ARDIL KODLAMA : Parçalarla sırayla çalışma

ÇIKTI : Performasa eşittir ve işlemlemenin ölçülmesinin tek yoludur.

PREP’ TEN KİMLER FAYDALANIR?
2. sınıf ve sonrasındaki ilkokul öğrencileri için geliştirilmiş bir programdır. Yapılan araştırmalar sonrasında PREP' in uygulama aralığının yaş ve sınıf düzeyi ne olursa olsun okuma problemi yaşayan her çocuğa uygulanabilirliği kanıtlanmıştır. Hem dislektik bireyler için hem de okumayı öğrenmede güçlük çeken tüm bireyler için uygundur. Okuma güçlüklerinin farklı nedenleri olabilmektedir. Kimi zaman bireyin zihinsel gelişimi yaşıyla paralel ilerlememektedir. Kimi zaman ise yaş grubundan beklenen her beceriyi sağlamasına rağmen okumada güçlük yaşadığı görülmektedir. Bu ikinci grup dislektik bireyleri oluşturmaktadır. PREP, her iki grupta da okumayı iyileştirme programı olarak kullanılabilmektedir.

PREP’ İ KİMLER UYGULAYABİLİR ?
PREP eğitimi almış kişiler uygulayabilir. Kurumumuzda PREP eğitimi almış uygulayıcılarımız bulunmaktadır.

Whatsapp Destek Hattı